Tartalomjegyzék
A bodza jótékony hatásai napjainkra egyre ismertebbek, ennek megfelelően a bodza is egyre keresettebb lett az utóbbi években. Pedig már az indiánok is ismerték és használták a sebek kezelésénél. A bodza hazánkban is őshonos növény, a nagymamáink idején is fontos szerepet töltött be a népi gyógyászatban. Ugyanis nemcsak a konyhában használatos, de gyógynövény is. Jótékony hatását már évszázadok óta ismerik és alkalmazzák a különböző betegségek megelőzésére, kezelésére. A bodza ráadásul nemcsak kertekben, de erdőszéleken, réteken, utak mentén is megtalálható. Mivel nem különösebben igényes növény, így a szennyezett levegőjű városokban is megél.
Bodza jótékony hatásai
Régen szinte a bodza minden részét felhasználták, gyógyító, megelőző célokra is. Napjainkban főleg a virágát, termését ismerik sokan, de a levelét és a háncsát is felhasználják. Ráadásul nemcsak egészséges, de még finom is. Kellemes illatú, így a gyerekek is kedvelik.
Szabályozza a bélműködést, segít a zsírok lebontásában is, így járulva hozzá a fogyókúra sikeréhez.
A virágából készült tea jótékony
- légúti megbetegedések kezelésében
- megfázás
- erős köhögés
- asztmatikus panaszok esetén
- segíti a vérkeringést
- tisztítja az ereket
- szabályozza a bélműködést
- vizelethajtó
- méregtelenítő
Hatékony segítség diéta, fogyókúra esetén is. Mivel segít a zsírok lebontásában is, így járulva hozzá a fogyókúra sikeréhez.
A bodza termése
A bodza termése számos vitamint, ásványi anyagot tartalmaz, azonban csak teljesen érett állapotban szabad szüretelni, ugyanis az éretlen bogyók nagy mennyiségű ciánt is tartalmaznak. Vitaminok közül megtalálható benne az A-, C- és B-vitaminok közül: B1-, B2-, B3-, B6-vitamin is. De rendkívül gazdag aminosavakban és kálium, kalcium, nátrium, foszfor, vas, magnézium, réz, valamint cink is bőven van benne.
A bodza termés jótékony hatása
- fejfájás, migrén esetén is alkalmazható
- ideggyulladások
- álmatlanság kezelésére
- hashajtó
- méregtelenítő
A bodza virágából és bogyójából készített tea sikeresen alkalmazható érelmeszesedés esetén.
Ehhez 10 dkg virágot és ugyanennyi bogyót 2 liter vízben fel kell forralni, majd hagyni kihűlni. Ha teljesen kihűlt, akkor át kell szűrni (fém szűrőt ne használjunk) és naponta három csészével kell fogyasztani kúraszerűen 3 hétig.
A bodzafa háncsa
A bodzafa szürke kéreg alatti része, a háncsa is sokféleképpen felhasználható. Főleg vízhajtóként, de idegi fájdalmak, köszvény, hólyag megbetegedések kezelésére is hatékony segítség.
A bodza levele
A bodza levelét sebek kezelésére, de aranyér problémák esetén is lehet használni. Mozsárban összetört vagy ledarált leveleit vékony gézrétegbe csomagolva kell a fájdalmas területre rakni.
Figyelmeztetés! Azonban, arra figyeljünk a bodza különböző részeinek a begyűjtése során, hogy a fekete bodzát ne tévesszük össze a gyalogbodzával, aminek bogyói mérgező hatásúak. Ezek fogyasztása ugyanis hasmenéssel, hányással járó gyenge lefolyású mérgezést okozhatnak.
A gyalogbodza legfeljebb 1,5 méterre nő, levele hosszúkás, virága kellemetlen illatú, termései felfelé állnak. Ezzel szemben a fekete bodza 2-3 méterre növő, gömbölyded levelű, kellemes illatú virágokkal, a termése pedig lefelé áll. Ez utóbbi virágából szörp, limonádé, bodzafánk, míg terméséből, szörp, lekvár, pálinka, bor is készíthető.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Bodza_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez