Tartalomjegyzék
A bodzalevél a bodza növény jellegzetes szagú, páratlanul szárnyaltan összetett levele. A bodza – mely hazánkban is őshonos – már a népi gyógyászat egyik fontos eleme volt. Jótékony hatásait már régóta ismerik és alkalmazzák a különféle megbetegedések kezelésében, megelőzésében egyaránt. A bodza gyógynövény is, nemcsak a konyhakertek illatos növénye, melyből szörpöt és lekvárt is készíthetünk. Nagymamáink idején nemcsak a virágát és a termését hasznosították, hanem szinte minden részét. Leveléből és a kéreg alatti háncs részből is gyógyteákat főztek, a szárából pedig különféle eszközöket – szerszámnyelet, furulyát, sípot, játékokat – készítettek.
Bodzalevél jellemzői
A fekete bodza páratlanul szárnyaltan összetett levelei, gömbölydedek, szélük a sima levélváll kivételével fűrészes. Jellegzetes szagúak.
A bodza levelét nemcsak tea főzésére, de házikertben a tápanyag utánpótlására is használhatjuk. Nemcsak tápanyagot biztosít, de a káposztalepkéket is távol tartja. Ehhez 1 marék bodza levelét 10 liter vízben fél óráig forraljunk fel, majd hűtsük vissza. Szűrjük le és kétszeresen hígítsuk esővízzel vagy kútvízzel. Így használhatjuk permetezésre és tápanyag biztosítására egyaránt, mivel magas a nitrogén és mikroelem tartalma.
Bodzalevél tea készítése
Hozzávalók:
- 1 teáskanál szárított bodzalevél
- 1 liter víz
- 1 evőkanál méz (vagy ízlés szerint)
- frissen facsart citrom leve – elhagyható
A szárított bodza leveléből készült tea elkészítése:
- A szárított bodza levelet forrázzuk le 1 liternyi vízzel és fedjük le.
- Hagyjuk állni lefedve 10-15 percet, majd szűrjük le. (Ne használjunk fém szűrőt)
- Hagyjuk langyosra hűlni és ízesítsük igény szerint.
Bodzalevél tea hatásai a szervezetre
- hashajtó, vizelethajtó
- vízhajtó – a vese és húgyhólyag betegségekben szenvedőknek is ajánlott a fogyasztása
- köhögés csillapító
- segítség a rekedtség kezelésében
- immunerősítő
- izzasztó, lázcsillapító
- emésztést segítő, serkentő, méregtelenítő
- vértiszító
Bodzalevél gyógyhatása
A bodza levele cseranyagot, gyantát, szambucin-alkaloidát, szambunigrin kéksavat, A-vitamint is tartalmaz. A növény leveléből készült teát az alábbi betegségek kezelésére alkalmazzák:
- reumás panaszok enyhítésére
- vizelethajtásra
- izzasztásra
- lázcsillapításra
- megfázásos tünetek kezelésére
- koszorúér megbetegedésben szenvedők időnkénti légszomjának csillapítására
- méregtelenítésre
A teának megfőzött leveleket gézlapcsokák közé téve a sebgyógyításban, aranyerek kezelésére is használják. A népi gyógyászatban a nyers leveleket is használták a sebgyógyításban és a duzzanatokra egyaránt. A szürke kéreg alatti háncsból is főztek teát, melyet féregűzésre használtak.
Fontos!
A bodza begyűjtése során arra nagyon figyeljünk, hogy csak forgalomtól távol, szennyeződésmentes területről szedjük a növényi részeket. Valamint, hogy a fekete bodzát ne tévesszük össze a gyalogbodzával, aminek bogyói mérgező hatásúak. Ezek fogyasztása ugyanis hasmenéssel, hányással járó gyenge lefolyású mérgezést okozhatnak.
Érdemes tudni, hogy a gyalogbodza legfeljebb 1,5 méterre nő, levele hosszúkás, virága kellemetlen illatú, termései felfelé állnak. Ezzel szemben a fekete bodza 2-3 méterre növő, gömbölyded levelű, kellemes illatú virágokkal, a termése pedig lefelé áll.
A levelek, szárak és a virágok zöld részei szintén nem kerülhetnek felhasználásra, mert azok a cianid szint felhalmozódását okozhatják a szervezetben.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Bodza_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez