Tartalomjegyzék
A bodzatea hatásai már régóta ismertek, a bodza ugyanis őshonos növény hazánkban is. Így jótékony hatását már hosszú ideje ismerik és alkalmazzák a népi gyógyászatban is. A bodza gyógynövény is, nemcsak a konyhakertek illatos növénye, melyből szörpöt és lekvárt is készíthetünk. Nagymamáink idején nemcsak a virágát és a termését hasznosították, hanem szinte minden részét. Leveléből és a kéreg alatti háncs részből is gyógyteákat főztek, a szárából pedig különféle eszközöket – szerszámnyelet, furulyát, sípot, játékokat – készítettek.
Nem véletlen volt a népi gyógyászat egyik fontos növénye. Abban az időben még ismerték és alkalmazták a különböző fűszer- és gyógynövények gyógyító hatását. A fűszernövényeket sem csak az ételek ízesítésére, hanem különféle megbetegedések kezelésére is használták. Számos kertben a veteményeskert mellett ott voltak a fűszerkertek is. A növények különböző részeit gyűjtötték és szárították is, így télen sem szenvedtek ezekben hiányt.
Bodzatea készítése
Hozzávalók:
- 4 db bodzavirág (friss vagy szárított)
- 3 dl víz
- 1 evőkanál méz (vagy ízlés szerint)
- frissen facsart citrom leve – elhagyható
Bodzavirág tea elkészítése:
- A bodzavirágot öntsük le forrásban lévő vízzel és fedjük le.
- Hagyjuk állni 10-15 percet, majd szűrjük le. (Ne használjunk fém szűrőt)
- Hagyjuk langyosra hűlni és ízesítsük igény szerint.
Bodzatea hatásai a szervezetre
Elsősorban a megfázásos, lázas tünetek kezelésére használják, de hatékony segítség az idegzsába – főleg az arcidegzsába – kezelésében is.
Hatásai:
- köhögés csillapító
- segítség a rekedtség kezelésében
- immunerősítő
- izzasztó
- vízhajtó
- hashajtó
- emésztést segítő, serkentő
- vértiszító
Gyógyászati javallatai:
- idegzsába (főleg arcidegzsába)
- megfázás
- láz
- influenzás tünetek
- hörghurut
- csökkent vizeletkiválasztás
- székrekedés
Mivel pedig vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban is gazdag, így támogatást nyújthat a szív- és érrendszeri megbetegedések, a 2-es típusú cukorbetegség elleni küzdelemben is.
Bodzavirág tea felhasználása
- Nátha esetén napi 2-3 csészével étkezések előtt
- Vizelethajtásra reggel egy csészével
- Méregtelenítés, súlycsökkentés esetén napi 1-2 csészével étkezések előtt 3-4 héten keresztül kúraszerűen (érdemes figyelembe venni erőteljes vízhajtó hatását)
- Borogatásként: mellhártyagyulladásra, vérömlenyre, köszvényre, bőrproblémákra (ekcéma, pikkelysömör, pattanások)
- Lemosóként: szemgyulladásra, árpára
- Gyerekeknek: hígítva adható 6 éves kortól. 2,5 dl vízhez egy teáskanál bodzavirágot adva. Immunerősítőként megelőzésre is.
Mire figyeljünk?
Arra nagyon figyeljünk a bodza különböző részeinek a begyűjtése során, hogy csak forgalomtól távol, szennyeződésmentes területről gyűjtsük a növényi részeket, illetve a fekete bodzát ne tévesszük össze a gyalogbodzával, aminek bogyói mérgező hatásúak. Ezek fogyasztása ugyanis hasmenéssel, hányással járó gyenge lefolyású mérgezést okozhatnak.
A gyalogbodza legfeljebb 1,5 méterre nő, levele hosszúkás, virága kellemetlen illatú, termései felfelé állnak. Ezzel szemben a fekete bodza 2-3 méterre növő, gömbölyded levelű, kellemes illatú virágokkal, a termése pedig lefelé áll. Ez utóbbi virágából szörp, limonádé, bodzafánk, míg terméséből, szörp, lekvár, pálinka, bor is készíthető.
A levelek, szárak és a virágok zöld részei szintén nem kerülhetnek felhasználásra, mert azok a cianid szint felhalmozódását okozhatják a szervezetben.
Bodzatea vásárlása
A bodzateához szükséges virágot vagy bogyókat szedhetjük mi magunk, de vásárolhatjuk is. Ez utóbbi esetében a különböző kiszerelésű termékek drogériákban, herbáriákban, de számos webáruházban is elérhetők, megrendelhetők.
Bodzatea készítés:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Bodza_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez