Tartalomjegyzék
A bodzavirág vérnyomás esetén is használható. A bodza régóta ismert gyógynövény hazánkban is, hiszen őshonos itt, de szinte mindenhol megtalálható Európában. A nem túl magasra növő cserje vagy kisebb fa májusban hozza illatos, ernyőszerű virágait. Erdőszéleken, réteken, utak mentén – még a nagyvárosokban is – megtalálható, így magunk is gyűjthetjük virágait. Érdemes az országutaktól távol, szennyeződésmentes területről szedni, mivel a bodza rendkívül jól megél a rosszabb levegőjű területeken is. Annál is inkább érdemes tiszta környezetből gyűjteni a virágokat, mivel akkor nem szükséges megmosni. Az értékes virágport ugyanis a vízzel kimossuk belőle. Bár a bodzának nincs sok kártevője, de a levéltetvek nagyon kedvelik, ezért erre is ajánlott figyelni gyűjtés során.
A virágzata sárgásfehér, lapos tányérra emlékeztető, tenyérnyi nagyságú. Virágai bogernyőbe rendeződve nőnek. Termései, a bogyók augusztus, szeptemberre érnek be.
Bodzavirág jótékony hatásai
A bodza szinte minden része felhasználható. Nagymamáink korában a virágtól, egészen a háncs alatti kéregig minden részét hasznosították. A virágból tea, szörp készült. A leveleiből borogatás a sebek, duzzanatok kezelésére. A terméséből lekvárt, szörpöt, bort főztek. A szárából pedig különféle eszközöket – szerszámnyelet, sípot, furulyát, játékokat – készítettek, faragtak.
Jótékony hatása nagyon régóta ismert, hiszen már a népi gyógyászat egyik jelentős növénye is volt. Számos – a szervezet számára hasznos – vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst is tartalmaz. Leginkább B- és C-vitamin-, valamint vas tartalma jelentős.
Bodza hatása a szervezetre
- fertőtlenítő
- gyulladáscsökkentő
- immunerősítő
- vízhajtó
- vizelethajtó
- hashajtó
- izzasztó
- köhögéscsillapító
- köptető
Gyógyászati javallatai
- megfázás
- influenza
- rekedtég
- torokfájás
- immunerősítés
- gyomorfájdalmak
- székrekedés
Bodzavirág vérnyomás esetén
A bodzavirág tea az egyik legalkalmasabb háziszer az immunrendszer erősítésére. Érdemes megelőzésként, de az őszi változékony időben a meghűléses megbetegedések kezelésére is fogyasztani. De megelőzésre vérnyomás problémák esetén is javasolt a fogyasztása, ugyanis remek vérnyomás szabályozó is.
Bodzatea készítése
Hozzávalók:
- 4 db bodzavirág (friss vagy szárított)
- 3 dl víz
- 1 evőkanál méz (vagy ízlés szerint)
- frissen facsart citrom leve – elhagyható
Bodzavirág tea elkészítése:
- A bodzavirágot öntsük le forrásban lévő vízzel és fedjük le.
- Hagyjuk állni 10-15 percet, majd szűrjük le. (Ne használjunk fém szűrőt)
- Hagyjuk langyosra hűlni és ízesítsük igény szerint.
Bodza hatása a vérnyomásra
A magas vérnyomás, más néven hipertónia, egy olyan állapot, amelyben a vérnyomás tartósan emelkedett szinten marad. Ez egy jelentős egészségügyi kockázati tényező lehet, mivel növeli a szívbetegségek, stroke-ok és más érrendszeri problémák kockázatát. Sok ember keres hatékony és természetes módszereket a vérnyomás csökkentésére, és a bodza egyike lehet ezeknek a potenciális megoldásoknak.
A bodza különböző összetevői, például a flavonoidok és az antioxidánsok, képesek lehetnek javítani az érrendszeri egészséget és csökkenteni a vérnyomást. Például a bodza kivonatot tartalmazó kiegészítők fogyasztása összefüggést mutathat a vérnyomás csökkenésével és az érrendszeri egészség javulásával.
Az egyik módszer, amelyen keresztül a bodza segíthet a vérnyomás csökkentésében, az az érfalak relaxációjának elősegítése. Emellett a bodza antioxidánsai is védelmet nyújthatnak az érrendszeri károsodásokkal és gyulladásokkal szemben, amelyek hozzájárulhatnak a magas vérnyomás kialakulásához.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a bodza nem helyettesítheti a szakszerű orvosi ellátást és a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, különösen súlyos hipertónia esetén. Mindig konzultáljunk orvosunkkal, mielőtt bármilyen új étrend-kiegészítőt vagy alternatív kezelést próbálnánk ki, különösen akkor, ha már szedünk gyógyszereket vagy más egészségügyi problémáink vannak.
Bodza szüret:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Bodza_(n%C3%B6v%C3%A9nynemzets%C3%A9g)
Vissza a kategória cikkeihez